«Кожний, хто слухає ці Мої слова та виконує їх, буде подібний до чоловіка розумного, який збудував свій дім на скелі». Нагадаю кілька епізодів із Нового Завіту, коли хтось каже: «Господи, Господи», а насправді не належить до Царства Божого.
Почну з відомого висловлювання з Першого послання св. апостола Йоана: «Як хто скаже: Я Бога люблю, та ненавидить брата свого, той неправдомовець. Бо хто не любить брата свого, якого бачить, як може він Бога любити, Якого не бачить?» Своєю чергою, в Другому посланні святого апостола Павла до Тимотея написано: «Вони мають вигляд благочестя, але сили його відреклися». Подібне пише й апостол Яків: «Будьте ж виконавцями слова, а не слухачами самими, що себе самих обманюють». І ще дуже гострі слова з Послання святого апостола Павла до Тита: «Вони стверджують, що знають Бога, та вчинками відрікаються». Тут ідеться про щось більше, ніж про принцип (який визнають також і люди невіруючі), що наші слова мають підтверджуватися нашими вчинками. Як молитва, так і слухання Слова Божого наповнюють нас силою творити добро. Тому, отже, коли хтось багато молиться і багато слухає Слово Боже, і це його не перемінює духовно, — такий дає фальшиве свідчення, нібито Слово Боже таке ж безплідне й безсильне, як і слово людське. А правда ж зовсім інша: справжня молитва реально наближає нас до Бога, а Слово Боже насправді повне сили, що перемінює людину.
У сьогоднішньому Євангелії Господь Ісус підводить нас до висновку, що коли хтось молиться, а це не наближає його до Бога, то така людина напевно будує дім без фундаменту. Що ж є цим фундаментом? Скелею є Христос — підказує нам в одному зі своїх листів Апостол Павло. Якщо я насправді будую своє життя на Христі, то релігійною мовою це називається освячувальною благодаттю. Таким чином можна сказати, що фундаментом є освячувальна благодать.
Поставмо собі ще одне запитання. У Посланні святого апостола Павла до Ефесян та Одкровенні св. Йоана написано, що фундаментом Церкви є Апостоли. Як співвідносяться між собою ці дві істини: що треба будувати на Христі та що фундаментом Церкви є Апостоли? Відповідь на це запитання цілком проста: не той будує на Христі, хто голосно Його сповідує і велемовно про Нього говорить — адже це можна робити також суто суб’єктивним чином.
Об’єктивно ж Христа можна зустріти насамперед у Церкві, заснованій Апостолами. Це саме Господь Ісус сказав Апостолам : «Ото Я з вами по всі дні аж до кінця віку».
о. Яцек Салій ОР
Джерело: credo.pro
